Morbid Obezite nedir?

Kimlerin morbid obez yani aşırı obez olduğunu anlamak için, Beden Kitle İndeksi’ne bakılması gerekir. Sağlıklı bir Beden Kitle İndeksi; kg / m2 başına 17.5 ile 25 kg arasında değişir.

Morbid Obezite Nedir?

Kimlerin morbid obez yani aşırı obez olduğunu anlamak için, Beden Kitle İndeksi’ne bakılması gerekir. Sağlıklı bir Beden Kitle İndeksi; kg / m2 başına 17.5 ile 25 kg arasında değişir. Kilonuzun sağlıklı bir aralıkta olup olmadığını belirlemek için internetteki hesaplama araçlarından birini kullanarak Beden Kitle İndeksi’nizi hesaplayabilirsiniz. 

Nasıl Daha Sağlıklı Olunur?

Morbid obezseniz; kilo vermek ve sağlığınızı iyileştirmek için harekete geçme konusu çok uzak ve zorlu bir yolculuk gibi görünebilir. Kilo vermeyi sürdürmede güçlük çekmiş, tıbbi sorunları teşhis edilmiş ve sosyal olarak “obez” damgası yemiş olabilirsiniz. 

Harekete geçmenin anahtarı; aşırı obezite tedavisinde uzmanlaşmış iyi bir doktor bulmaktır. Doktorunuzla iyi ve etkili bir bağ kurmak, harekete geçme aşamasını geçip, daha iyi bir beden sağlığı yolunda ilerlemenin en iyi ve en etkili yoludur. 

Eğer aşırı derecede obezseniz; daha aktif olmanız gerekir. Ancak uzmanlar; doktor tavsiyesi olmadan ve kilonuzun yaklaşık %10’unu kaybedene kadar, güçlü bir egzersiz programına başlamamanızı önermektedir. 

Halihazırda yaptığınız fiziksel aktivitelere devam edebilirsiniz. Ancak, bunu arttırmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Aşırı obeziteye sahip bazı insanlar, egzersiz seviyesinin artması ile kötüleşebilecek kalp hastalığı ve artrit gibi sağlık sorunlarına sahip olabilir. 

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Aşırı obezite için tedavi seçeneklerinin sağlık yararları ve riskleri hakkında, öncelikle doktorunuzla konuşmalısınız. Daha sağlıklı bir bedene sahip olma yolunda, genel olarak yapabilecekleriniz ve istikrarlı olabildiğinizde, gerçek anlamda faydalarını görebileceğiniz adımlar şunlardır:

Diyetinizi değiştirin,

Kilo vermek; “harcanan kaloriyi arttırmak ve alınan kaloriyi azaltmak” kadar basittir. Aslında, kağıt üzerinde bu kadar basit gibi görünse de, bunu başarabilmek çoğu zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle, düzenli ve uzun vadeli bir kilo kaybı için size yardımcı olabilecek bir diyetisyenle çalışabilirsiniz. 

Kilo vermek için, aldığınız kalori miktarını mutlaka azaltmanız gerekir. İlk adım olarak, yediğiniz her şeyi takip etmeyi deneyin. Süreç boyunca, iyi bir kayıt tutucu olmalısınız. Haftada yaklaşık 0.5- 1 kilo vermek için, günlük kalori miktarınızı ortalama 500 kalori azaltın. En az %10 kilo kaybı hedefinize ulaştıktan sonra, fiziksel aktiviteyi arttırmayı da düşünebilirsiniz. 

Obezite cerrahisi 

Diyet planınızda değişiklikler yapmak, daha fazla fiziksel aktivite yapmak ve ilaç almak yeterince kilo vermenizi sağlamadıysa; obezite cerrahisi bir seçenek olabilir. Uzmanlar; prosedür için yeterince sağlıklı, yaşam tarzı değişiklikleri ile başarısız olan kişilere obezite cerrahisini önermektedir. 

Cerrahinin riskleri; ameliyat sonrası enfeksiyonlar, potansiyel olarak tehlikeli kan pıhtıları, uzun vadede vitamin ve mineral eksiklikleri ile ilgili endişeleri içermektedir. 

İhtiyacınız Olan Tıbbi ve Sosyal Desteği Alın!

Bazı insanlar, yaşam tarzında değişiklikler yaparak kilo vermeyi başarabilse de; birçok kişinin, ekstra yardıma ihtiyacı olacaktır. Sosyal ve tıbbi olarak destek almak; hedef kilonuza ulaşmak yolunda ilerlemenizi teşvik etmenize ve bu yolda ilerlemenize yardımcı olabilir. Bu noktada, sizin için hangi desteğin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar verin. Kilo verme konusunda bir destek grubuna katılmak ya da bire bir terapi almak faydalı olabilir. 

Aşırı obez olan bazı insanlar, depresyondan muzdarip olabilir. Ancak, bazı antidepresan ilaçları, iştah açıp kilo almanıza neden olabileceğinden, en iyi tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmanız önerilir.