Beslenme Bozuklukları

Sağlıklı Kilo Verme

Pek çok kişinin düşündüğü ve sürekli diyet yaparak vermeye calıştığı ama çoğu kişinin yanlış diyet yaptığı için yapılan diyetten sonra kilo aldığı sağlık sorunlarının arasında kilo problemi gelmektedir.

Devamını Oku

Sağlıklı Kilo Alma

Fazla kiloların yanı sıra aşırı zayıf olma durumlarında da mutlaka bir beslenme ve diyetetik uzmanının başvurulmalıdır. Kilo alamamak, sağlık açısından riskli bir durum olup kişinin kaslarının zayıflamasına, kemiklerinin güçsüzleşmesine...

Devamını Oku

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Beslenme Sorunları

Hamile olan kadınların bebeklerinin sağlıklı gelişimi açısından beslenmelerine gereken özeni göstermesi gerekmektedir. Sağlıklı bir bebek için anne adayının beslenmesi hem kendi hem de bebek için çok önemlidir.

Devamını Oku

Çocukluk Dönemi Beslenme Sorunları

Çocukluk çağında tip 2 diyabet, obezite, hiperkolesterolemi gibi sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Yanlış ve düzensiz beslenmenin sonucunda bu hastalıkların ortaya cıkması olağandır.

Devamını Oku

Diyabet Hastalarının Beslenme Sorunları

Diyabet ya da yaygın bilinen adıyla şeker hastalığı, yanlış beslenmeden dolayı ortaya cıkanhastalıklar arasındadır. Yetersiz, düzensiz ve dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkan bu hastalık kabul edilen diyabet, doğru beslenmeyi öğrenmeyi gerektiren bir hastalıktır.

Devamını Oku

Mide ve Bağırsak Hastalıklarında Beslenme Problemleri

Kronik veya akut bağırsak ile mide rahatsızlıklarının tedavisinde ve önlenmesinde beslenme ve diyet birimi görev almaktadır. Gastrit, ülser, hazımsızlık gibi mide sorunları yaşayan ve ishal, kolit, emilim bozukluğu...

Devamını Oku

Yatan Hastaların Beslenme Problemleri

Hekimler kimi zaman çeşitli sağlık sorunları nedeniyle hastanede yatarak tedavi gören hastaların tedavilerine güç kazandırmak amacıyla beslenme ve diyet birimiyle iş birliği içinde çalışmaktadır.

Devamını Oku

Kişiye Özel Beslenme Uygulamaları

Beslenme ve diyet birimine dengeli ve sağlıklı beslenme açısından rutin kontrollerini yaptırmak, kilosunu kontrol altında tutmak isteyen kişiler de başvurmaktadır. Bu amaçla başvuran kişilere beslenme ve diyetisyen uzmanı tarafından kişinin boy-kilo endeksine

Devamını Oku

Alerji-Besin İntoleransı ve Beslenme

Besin alerjileri, bebeklik döneminden başlayarak insan hayatınıolumsuz etkilemektedir. Bu nedenle alerjisi olan bireylerin beslenmesine, çok küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmelidir.

Devamını Oku

Yeme Davranış Bozukluklarında Beslenme

Yeme bozukluğu ( anoreksiya, bulumia vb )  tedavisinde amaç; bozulmuş yeme-içme davranışını değiştirerek yemek konusuna farklı bir anlayış getirmek ve yeni bir yeme düzeni kurmaktır.

Devamını Oku